1401/1613
Fransk lommeur med spindelgang og time- og kvarterrepetitionen, i rillet kasse af sølv, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, signeret Breguet á Paris, forgyldt støvkapsel nummereret 7752. 19. årh. Vægt ialt 127 gr. Kassediam. 57 mm. (2)
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage, minimal afslag på skive, bagkapsel med reperation. Nøgle medfølger.
Varia, 2. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud