Russisk oplukkeligt påskeæg, bestående af 12 æg på Babushka-manér, af delvist malet træ. Dateret 1892. H. fra 0,7 til 12,5. 19. årh.s slutning. (22)
Mørkt æg: Mindre aldersslitage, bl.a. ridser og afslag samt naturlige revner og huller. Flerfarvet æg: Mindre aldersslitage, bl. a. ridser og afslag.
Russisk tema, 7. december 2020