876/​71

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Randers Kunstmuseum i november 2017.

“Langs Rugmarken. Gangsti med en græsbevoxet Jordvold til højre, Rugmarken til venstre. I baggrunden en Stente”. Sign. L. A. Ring 87. Olie på lærred. 55×47.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings værker nr. 103.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring”, 1924 nr. 49. Kunstforeningen, “L. A. Ring 1854–1933”, 1953 nr. 17.

Proveniens: Jernstøber K. Brandt, dennes auktion, Winkel & Magnussen nr. 77, 1930 nr. 136. Kunsthandler Chr. Larsen (1953).

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK