2148/768
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Onion”. Løgformet pendel med lodrette lameller af satinpoleret metal. Designet 1977. Udført og mærket hos Frandsen Lighting. H. 68. Diam. 40.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 295.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag