2148/​768

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Onion”. Løgformet pendel med lodrette lameller af satinpoleret metal. Designet 1977. Udført og mærket hos Frandsen Lighting. H. 68. Diam. 40.

Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 295.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK