2425/​7510

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Martin Hammerich (1834–1890). Sign. C. B. d. 5. Januar 1862. Bly og kul på papir. Bladstørrelse 26,5×19. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 5, omtalt s. 22 og afb. s. 22. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A II 1).

Det folkelige, åndelige og kulturelle fælleskab i Skandinavien optog skolemanden og forfatteren Martin Hammerich. Kimen til hans engagement i den skandinaviske bevægelse blev lagt under opholdet i Rom. Han besøgte byen i vinteren 1838–39 og berettede i et dagbogsnotat: ”Const. Hansen, Jerichau og de andre Danske Kunstnere traf jeg i Osterierne og gjorde udflugter med dem, også i Omegnen; Juleaften sloge vi os sammen med Svenske og Norske, som siden er bleven en staaende Skik.”

Hammerichs andet ophold i Rom blev kort og strakte sig fra 20. november 1861 til 8. januar 1862 – denne gang i selskab med hustruen Anna Mathea Aagaard (1820–1904) til Iselingen og deres ældste datter Marie. På spisestedet Quattro Nazioni mødtes familien Hammerich dagligt med deres nordiske åndsfæller. Da juleaften blev afholdt i Skandinavisk Forening 1861 udbragte Hammerich en skål for Norden. Det var kun fem dage efter denne livlige aften, at Bloch tegnede nærværende portræt af Hammerich.

Papiret er gulnet en smule. Mindre misfarvninger.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

19.500 DKK

(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK