1950/528
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“W2”. Sæt på seks stole af massiv eg, betrukket i sæder med blåt møbelstof. Designet 1953. Udført og stemplet hos C.M. Madsen, Haarby. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter, og én stol med enkelte huller. Én stol med løse samlinger.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud