Pavel Stepanovich Kryzhanovski (, russisk maler, 19. årh.s sidste halvdel-20. årh.s første halvdel, antagelig virksom i Ukraine)
Russisk forårslandskab med store skyformationer. Sign. P. Kryzhanovski 1915 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 44×70.
Maleriet synes meget inspireret af den russiske kunstner Isaac Ilyich Levitan.
Proveniens: Erhvervet af nuværende danske ejer i Sverige.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018