F. M. E. Fabritius de Tengnagel (f. Vejlevgaard, Fyn 1781, d. København 1849)
Bindingsværksbygning i måneskin. Usigneret. Betegnet på bagsiden Fab. Tengnagel. Olie på malepap. 25×31.
Proveniens: ABR auktion 8, 1949 nr. 86.
Behov for rensning. Krakeleringer.