Otto Peter Nicolai Christensen, m. fl., 20. årh.
Otto Peter Nicolai Christensen: Portræt af Arveprins Knud. Sign. OPN C 41. Betegnet “Knud”. Kul på papir. Bladstørrelse 48×31.
Ubekendt maler: Portræt af Arveprins Knud. Sign. Martin L. Med arveprinsens egen håndskrift: “Prins Knud von Dänemark 5/7 1927 Helsingør”. Farvekridt på papir monteret i passepartout. Lysmål 25×22.
Otto Peter Nicolai Christensen. efter: Portræt af Christian X, monteret i passepartout. Trykbetegnet OPN C og betegnet med kongens underskrift. Med kunstnerens dedikation: “Med hjertelig Lykønskning og Tak. I Underdanighed OPN C.” Tryk. Lysmål 36×29.
Ernst Meyer, efter: En italiener og en ung pige. Trykbetegnet Ernst Meyer. Tryk. Lysmål 24×18. På bagsiden Prinsesse Thyra af Danmark brandstempel. (4).
Prinsesse Thyra var Frederik VIIIs lillesøster.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til idag.
I varierende form: Mærker, huller, ridser og afslag. Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020