2049/​67

Otto Peter Nicolai Christensen, m. fl., 20. årh.

Otto Peter Nicolai Christensen: Portræt af Arveprins Knud. Sign. OPN C 41. Betegnet “Knud”. Kul på papir. Bladstørrelse 48×31.

Ubekendt maler: Portræt af Arveprins Knud. Sign. Martin L. Med arveprinsens egen håndskrift: “Prins Knud von Dänemark 5/7 1927 Helsingør”. Farvekridt på papir monteret i passepartout. Lysmål 25×22.

Otto Peter Nicolai Christensen. efter: Portræt af Christian X, monteret i passepartout. Trykbetegnet OPN C og betegnet med kongens underskrift. Med kunstnerens dedikation: “Med hjertelig Lykønskning og Tak. I Underdanighed OPN C.” Tryk. Lysmål 36×29.

Ernst Meyer, efter: En italiener og en ung pige. Trykbetegnet Ernst Meyer. Tryk. Lysmål 24×18. På bagsiden Prinsesse Thyra af Danmark brandstempel. (4).

Prinsesse Thyra var Frederik VIIIs lillesøster.

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til idag.

I varierende form: Mærker, huller, ridser og afslag. Papiret er gulnet.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag