Dansk maler, 10. årh.
Portræt af en pige i grøn kjole, sort frakke og med sløjfer i håret. Usigneret. Olie på lærred. 48,5×41.
Nogle afskalninger/overfladeridser. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020