2008/918
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Corda”. Et par væglamper af hvidlakeret metal. Udført hos Fog & Mørup. 1960–70'erne. H. 20. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. En bagplade mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag