Karl Bovin (f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985)
Vinterlandskab. Sign. Karl Bovin, 58. Olie på lærred. 71×93.
Udstillet: Sorø Kunstmuseum, 12. feb.-16. maj, 2016.
Behov for let overfladerensning. Original stand.