“Kelly 35” taske af sort krokodilleskind (Crocodile Porosus) med gyldne beslag, kort hank, et rum med tre indvendige lommer og sort læderfor. Hængelås med to nøgler medfølger. H. 26 x B. 35 x D. 14 cm. Stemplet O og antageligt fra 1959.
Bærepose, dustbag, dustbag til hængelås, booklet og kvittering fra 2016 for istandsættelse af tasken medfølger.
Overordnet god stand, men med tegn på alders- og brugsslitage. Fremstår med en del ridser på krokodilleskind. Slitage på hjørner udvendigt. Hank er i god stand. Hardware fremstår med nogle ridser og hardware på både hængelås og nøgler er slidt/misfarvet. Krokodilleskind på hængelås er slidt og matte. Fremstår med nogle ridser og mærker på indvendige læderfor. Dustbag fremstår med nogle pletter. Tasken er blevet istandsat hos Hermès i 2016 for DKK 18.750,- Alle mål er cirkamål.
16 bud