2425/​9007

Hermès

“Kelly 35” taske af sort krokodilleskind (Crocodile Porosus) med gyldne beslag, kort hank, et rum med tre indvendige lommer og sort læderfor. Hængelås med to nøgler medfølger. H. 26 x B. 35 x D. 14 cm. Stemplet O og antageligt fra 1959.

Bærepose, dustbag, dustbag til hængelås, booklet og kvittering fra 2016 for istandsættelse af tasken medfølger.

Overordnet god stand, men med tegn på alders- og brugsslitage. Fremstår med en del ridser på krokodilleskind. Slitage på hjørner udvendigt. Hank er i god stand. Hardware fremstår med nogle ridser og hardware på både hængelås og nøgler er slidt/misfarvet. Krokodilleskind på hængelås er slidt og matte. Fremstår med nogle ridser og mærker på indvendige læderfor. Dustbag fremstår med nogle pletter. Tasken er blevet istandsat hos Hermès i 2016 for DKK 18.750,- Alle mål er cirkamål.

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK

16 bud

85.000 DKK
80.000 DKK
(Autobud) 75.000 DKK
75.000 DKK
70.000 DKK
65.000 DKK
60.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
55.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK
46.000 DKK
44.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK