Edward Prior lommeur med spindelgang i tredobbelt kasse af forgyldt metal og skildpadde, fremstillet til det tyrkiske marked, hvid skive med arabiske tal, signeret Edward Prior London, forgyldt værk signeret Edw Prior, No 53248. De to inderste kasser mærket JD, alle tre kasser med hjerteformet mærke. 19. årh.s første halvdel. Vægt i alt 144 g. Kassediam. 61/51/41 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med hårrevne og mindre afslag ved viser-midte. Forgyldning slidt. Skildpadde med enkelte små revner og afslag, enkelte manglende pliqué søm. Optræksnøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
37 bud