William Stuhr, ubekendte malere 19.-20. årh. (f. Aalborg 1882, d. Skagen 1958)
Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh. (f. 1788, d. 1839)
To havnepartier, herreportræt samt “Skarritsø, udsigt mod Olstrup”. Sign. Stuhr, usigneret, utydelig signatur samt H.H. Olie på malepap, litografi, radering samt lavering på papir. 14,5×22,5. Lysmål 16×13–24,5×31,5. Bladstørrelse 20,5×14. (4)
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Misfarvninger.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018