1836/​99
Valdemar Andersen: En mandlig liggende nøgenmodel. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 65×76. Uindrammet.

Be­skriv­el­se

En mandlig liggende nøgenmodel. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 65×76. Uindrammet.

Mindre krakeleringer og enkelte ridser. Retoucheringer samt en reparation. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier og møbler, 3. september 2018

Ældre malerier

Kunstner

Valdemar Andersen (f. København 1875, d. sst. 1928)

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

55.000 kr.

Budhistorik

(Autobud) 55.000 kr.
50.000 kr.
46.000 kr.
(Autobud) 44.000 kr.
42.000 kr.
(Autobud) 32.000 kr.
30.000 kr.
17.500 kr.
17.000 kr.
16.500 kr.
16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
(Autobud) 13.500 kr.
13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.