2450/896
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH - 2/1”. Et par pendler med skærme af flerlags opalglas. Fatningshus af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Fatningshus af plastik med revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering