2435/949
Tre-personers sofa af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst stribet uld. Designet 1969. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 214.
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Samlebeslag medfølger.
Moderne kunst og design (udskudt), 28. august 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud