2147/​317

Tre kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med fugl og blomster. Swatow. 17. årh. Diam. 14,5–28. (3)

Brændingsfejl. Mellem fad med kanthak, uglaseret plet, krakeleringer og hårrevne. Stort med med reparation på kant samt gennemgående revne. Aflejringer under fodrand.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. november 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

18 bud

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
(Autobud) 550 DKK
500 DKK
(Autobud) 420 DKK
400 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
(Autobud) 290 DKK
280 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK