2147/317
Tre kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med fugl og blomster. Swatow. 17. årh. Diam. 14,5–28. (3)
Brændingsfejl. Mellem fad med kanthak, uglaseret plet, krakeleringer og hårrevne. Stort med med reparation på kant samt gennemgående revne. Aflejringer under fodrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. november 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud