1449/519
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med svungne armlæn og ben af eg. Sæde og ryg betrukket med lyserød velour. Model 107. Udført 1940'erne hos Slagelse Møbelværk.
Brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Kedder med defekter.
Moderne kunst og design, 2. december 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud