2031/868
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Seks armstole af bøg, sider og ryg med fransk rørflet, løse sædehynder betrukket med rødt skind. Designet 1989. Udført og mærket hos Botium. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud