2120/121
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Grønlandsk landskab med aftenhimmel. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 69,5×75.
Krakeleringer af varierende størrelse. Minimale afskalninger. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag