2119/534
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Vitrineskab af mahogni, front med to skuffer og to døre. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Mærket 6647. H. 168. B. 107. D. 39.
To originale nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Finérafslag på ene skuffe.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
34 bud