2119/​534

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Vitrineskab af mahogni, front med to skuffer og to døre. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Mærket 6647. H. 168. B. 107. D. 39.

To originale nøgler medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Finérafslag på ene skuffe.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK

34 bud

23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK