2415/​509

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Bordlampe af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, Kgl. P. 20656. Modellen formgivet 1944. H. ekskl. fatning 36.

Utydelige ridser gennem bølgestreger? Se foto.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK

(Autobud) 40.000 DKK
38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK