2415/509
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Bordlampe af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, Kgl. P. 20656. Modellen formgivet 1944. H. ekskl. fatning 36.
Utydelige ridser gennem bølgestreger? Se foto.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag