Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)
“Alban”, Paris, 1952, opus 319. Sign. J. Deyrolle; sign. med titel på bagsiden. Tempera på lærred. 92×65.
Litteratur: Georges Richar-Rivier: Deyrolle. Catalogue raisonné oeuvre peint 1944–1967, Paris, 1992, nr.52.33 Udstillet: Separatudstilling, Denise René, Paris, 1953, Udstillet: Separatudstilling, Galerie Gloux, Concarneau, 1974. Udstillet: Separatudstilling, Galarté, Paris, 1987. Proveniens: Galerie Galarté, Paris (label på bagsiden). Proveniens: Galerie Éditions Lahumière, Paris (label på bagsiden).
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018