1304/665
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Kaffeservice af hammerslået sterlingsølv. Bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande med hanke af ben. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 80 A, C og E. Samlet vægt 739 gr. H. 6. - 16. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder overfladeridser, mærker samt nogle buler. Kaffekandens lågknop afknækket - halvdelen af denne samt orig. monteringsskrue medfølger.
Moderne kunst og design, 22. januar 2013
Vurdering
Hammerslag