2115/912
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing og fod af sortlakeret metal, skærm af plisseret akryl. Model 349. Udført hos Le Klint. Justérbar H. 113–170.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med folder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud