2447/​516

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

To runde vaser af stentøj, ene modelleret med organisk reliefdekor. Dekoreret med hhv. mørk brunviolet glasur med enkelte okkerbrune elementer samt med lys grøn og blå glasur med gråbrune elementer. Sign. monogram, hhv. 148 og med utydelig modelnummerering. H. hhv. 12,5 og 11,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, herunder den brunviolet glaserede vase med enkelte “metalliske” ridser på øverste del af ydersiden. Vase med lys grøn og blå glasur: antageligt oprindeligt en lågkrukke (=manglende låg?).

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1002358 (Autobud) 1.800 DKK
1018536 1.800 DKK
1002358 (Autobud) 1.750 DKK
1018536 1.700 DKK
1002358 1.650 DKK
1018536 1.600 DKK
922832 1.550 DKK
896810 1.500 DKK