2312/​7507

Fire Louis XVI hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldte, bestående af to urneformede og to vaseformede, drevet med bladranker, på kvadratisk fod, tre med flus på lågknop, tre med balsam gemme, en punslet med ejer initialer AJK + KMP + SP. Mestre Chr Jørgensen Westrup 1716–1824, København. Chr Werum 1735–1792, København. Johannes Brosbøl, 1751–1835, Varde. Povl Hansen, Tønder 1753–1785. 18. årh.s slutning. Vægt 29–43 g. H. 6,5–8 cm. (4)

Proveniens: Fra en dansk privatsamling.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

En duft af historie, 20. marts 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK