850/​41

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“Under Rosentræet”. Sommerdag i haven ved Tuxens hus Dagminne, Skagen. Kunstnerens datter Nina med døtrene Rikke og Elsa. Omkring 1924–1925. Sign. L.T. Olie på lærred. 52×62.

Proveniens: I kunstnerens efterkommeres eje til i dag.

Det første, der fanger øjet i det dette stemningsfulde maleri fra Tuxen's have ved Dagminnne i Skagen, er den imponerende rosenbusk i fuld flor. Rosen fylder det meste af billedfladen og danner skygge for Nina og børnene. Maleriet emmer af sol og sommer, og det er som om man kan dufte roserne. I 1893 malede Krøyer et lignende motiv i sin have i Skagen. “Roser”, med kunstnerens hustru Marie læsende i skyggen i baggrunden. Også her er det den imponerende rosenbusk, der er sat i fokus. Sidstnævnte ejes i dag af Skagens Museum og afbildet foregående side.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 16. september 2014

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK