2450/​824

Jens Hjorth

Armstol med sæde og ryg af formbøjet lamineret teak, stel af bøg. Udført hos Randers Stolefabrik.

Den lavere hvilestol af modellen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1953.

Litteratur: Tidskriftet “Møbler”, nr. 6 1953, s. 20.

Litteratur: Randers Stolefabrik katalog 1954.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 162. Her er stolen dog fejlbeskrevet, som tegnet af Ib Kofod-Larsen.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Begge forben med reparationer/brud. Limrester.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?