Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Frøken Wenck står i Michael Anchers atelier på Markvej og betragter et maleri på staffeliet - måske et portræt af hende selv. I baggrunden ses familien Anchers smukke rococo chatol. Sign. M. Ancher. Olie på træ. 39×24,5.
Frøken Wenck var datter af arkitekten Heinrich Wenck (1851–1936). Han var arkitekt for Statsbanerne, og bl.a. kendt for at have tegnet Hovedbanegården og Helsingør Banegård.
Krakeleringer samt minimale retoucheringer.
Malerier og bøger, 26. februar 2019