2141/117
18th-19th c. Kinesisk bojan dekoreret i underglasur blå med prunus på brydende is. Fransk montering af forgyldt bronze, støbt med bladværk, blomster, kæmninger og rocailler, lågknop i form af granatæbler og vinblade. 18–19. årh. H. 33,5 cm. Stand af træ medfølger.
Korpus og låg med revner, reparationer og overmalinger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
55 bud