1427/849
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 20”. Kvadratisk boks af eg, opklappeligt låg med læderstrop, to sider med rammer beklædt med spanskrørsflet. Indvendig med mahogni finér. Udført hos Getama, Gedsted. H. 35/64. L. 75. B. 75.
Litteratur: Getama/Salesco katalog 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. juli 2014
Vurdering
Hammerslag