2414/​695

Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)

Sybord af palisander med underliggende garnkurv af flet. Ene ende med “skjult” skuffe i sarg. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 50. L. 59. B. 44.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre gennemslidninger på finér langs kanter.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag