1339/​7182

To danske ryttersabler M/1843 i deres skeder. Den ene med 89,5 cm. lang klinge mærket FREDERIKSVÆRK 1844 er mærket på kurvens overside 4 DR: overstreget 1E 753. Skeden med enkel bærering er stemplet overstreget 4 DR. 2. 58 samt GHR 186. Den anden med en ca. 89,2 cm. lang klinge er stemplet FREDERIKSVÆRK 1845 på brystet samt overstreget 3 E 652 på kurvens overside. Skeden med enkel bærering er mærket overstreget TR. A. 302 samt 4 DR 652. (2)

Den første er i hæderlig stand med noget plettet jern - skruerne til skedefjedrene udskiftet. Den anden er dårligere stand og mangler den skedens ene fjederskrue.

Våben, 29. september 2013

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK