2008/36
Dobbeltkapslet lommeur i kasse af 14 kt. guld, emaljeret urskive med arabertal og sekundviser, kæde af 14 kt. guld medfølger. 20. årh.s begyndelse. Vægt lommeur ca. 101 gr. og urkæde ca. 24 gr. Diam. 50 mm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gravering. Urskive med hårrevne.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag