1840/​9577

Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)

Skål samt to vaser af klart glas, indlagt med luftbobler i mønster. Sign. med syrepen. Udført hos Nuutajärvi glasværk, Finland. H. 8–16,5. (3)

Let patina.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK