Diverse vægte og lodder af messing bestående af Københanvs hollandske børsvægt med tilhørende lodder og strygepind, balancevægt, postvægt, hængevægt, to børstragte, diverse tilbehør og lodder i tilhørende æsker af træ. Nogle af tingene mærket F.A. Thiele, København og Cornelius Knudsen, Kiöbenhavn. 1890–1960erne. (11)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, buler og mærker.
Varia, 21. november 2013