1831/​25

N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800

“Sokrates i fængsel”. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39×50. Samtidig ramme.

Originalen fra ca. 1794, som nærværende maleri relateres til, befinder sig på Ny Carlsberg Glyptotek, inv. nr. MIN 1595. Da nærværende motiv er spejlvendt fra originalen, tyder det på at den i stedet er baseret på et kobberstik af J. F. Clemens, hvoraf ét befinder sig på Thorvaldsens Museum, inv. nr. E442.

Retoucheringer. Behov for rens. Enkelte minimale krakeleringer, afskalninger og overfladeridser.

Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag