Niels Bjerre (f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942)
“Sønderbjerg, Lemvig”. Sign. N.B. 1923. Olie på lærred. 42×65.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1949, kat. nr. 32. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1972, kat. nr. 46.
Minimale krakeleringer.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
30 bud