2412/756
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Ilona”. To-personers sofa af bøg, udspændt med stropper og sider af kernelæder, løse hynder betrukket med brunt skind. Formgivet 1971. Udført hos Norell, Sverige. L. 148.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lettere slitage, ridser og mærker på hynder. Smuds på stel.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag