2412/​756

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Ilona”. To-personers sofa af bøg, udspændt med stropper og sider af kernelæder, løse hynder betrukket med brunt skind. Formgivet 1971. Udført hos Norell, Sverige. L. 148.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lettere slitage, ridser og mærker på hynder. Smuds på stel.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK