891/​1455

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“To kvinder ved påklædningen”, ca. 1913. Usign. Olie på compoboard. 93×122

Litteratur: V. Winkel & Magnussen (red.): “Kunst i Privat Eje. Bind I”, Aage Pioras Forlag, København, 1944, fig. 9, ill. s. 342. Udstillet: Giersing-Udstillingen, Stockholm og København, 1958, kat. nr. 31. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1979. Udstillet: “Portrætter og figurbilleder af Harald Giersing”, Statens Museum for Kunst, København, 1981, kat. nr. 20. Proveniens: Grosserer Chr. Kampmann, København.

Var oprindeligt bagside til “Spanien og Religionen” (1917) (Ny Carlsbergfondet, deponeret på Glyptoteket), som billedets daværende ejer Henrik Kampmann lod det spalte fra. Egentlig er det “Spanien og Religionen”, der er malet på bagsiden af “To kvinder ved påklædningen”, for det er helt sikkert malet først. Ved den store udstilling i Stockholm i 1958 blev det dateret til 1912–14, medens Haavard Rostrup senere i kataloget for udstillingen i Kunstforeningen, København, 1979 har foreslået 1914–17. Sammenligner man dels figuren t.v. med “En dame i sort” (1913) (tilhører Mille Giersing), som tilsyneladende har den samme kjole med en flig ved skulderen på, og hvis ansigt er næsten helt identisk med den førstnævntes, og dels figuren til højre med “Hvilende model” (kunstpavillonen, Esbjerg), som Giersing selv daterede til ca. 1913 i sin fortegnelse over billeder i fremmed eje, forekommer en datering til ca. 1913 mest sandsynlig. Kunsthistoriker dr. Lennart Gottliebs tekst i udstillingskataloget fra udstillingen på Statens Museum for Kunst i 1981.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag