2114/5
Græsk ikon med todelt billedfelt, øverst Jesus Kristus flankeret af Gudsmoderen til venstre og baptisten Skt. John. Nederst med Skt. Georg der bekæmper dragen og Skt. Michael der spyder djævel med lance. Tempera på træpanel. 19. årh. 54,5×38. Tykkelse på panel 34 mm.
Midte med gennem knast/hul. krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud