841/​89

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )

Kunstnerens hustru Dagny i en hængekøje under sommer-opholdet i Hvidsten, Norge. Sign. Paul Fischer Juli 1892. Olie på lærred. 37×46.

Efter at Paul Fischer i 1886 var blevet gift med den norskfødte Dagny Grønneberg, tilbragte familien oftest somrerne i Norge

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK