2103/​2

Rokoko dobbeltdør af delvist bemalet træ, prydet med skæringer, håndtag og beslag af jern. 18. årh. H. 205. B. inkl. beslag 167. (2)

Løse ophængsbeslag medfølger. Rester af bemaling, som bobler. Restaureret. Ridser og mærker. Brugsslitage. Pyntelister mangler. Afslag og revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK