Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
Liggende nøgenmodel, ca. 1938. Usign. Olie på lærred. 110×155.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1938, Udstillet: “Figurbilleder 1935–45”, Aarhus Kunstmuseum, 1990, kat. nr. 5. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1988, kat. nr. 1. Udstillet: “Mogens Andersen: Fra Atelieret”, Randers Kunstmuseum, 2002.
Enkelte krakeleringer.
Moderne kunst og design, 21. april 2020
14 bud