895/​842

Giuseppe Pagano (f. 1896, d. 1945, født Pogatschnig)

Skrivebord samt en “Bocconi” stol af hhv. bejdset og sortmalet elm, opsat på medestel. Bordplade ilagt sort glas, front med otte skuffer, greb af aluminium. Udført ca. 1939–40 af Gino Maggioni, Varedo, Italien. Bord: H. 79. B. 79. L. 151,5. (2)

Stolemodel formgivet til Universitetet i Bocconi, Milano. Modellen blev kun udført hertil og aldrig sat i serieproduktion.

Original patineret stand. Ridser, mærker, pletter, malingafskalning og finérafslag. Samling i hjørner med mellemrum. Medfølgende nøgle passer ikke. Skuffer ikke låst.

Design, 18. juni 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag