2418/153
Kinesisk hookah af porcelæn, klokkeformet, dekoreret i underglasur blå med personer i udstrakt landskab. 19. årh. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 16 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling
Større og mindre afslag langs kanter. Borehul til el-ledning
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
Vurdering
Hammerslag
62 bud