841/​170

Karel van Mander III, skole, 17. årh.

Erhvervet af Museet på Koldinghus i juni 2013.

Adelsmand i gul silkedragt med med en hund (broholmer) stående i en park. Antagelig forestillendehertug Friedrich III af Schleswig-Holstein-Gottorp (1597–1659), der var meget haveinteresseret. I parken ses nogle store drivhuse eller orangerier. Usigneret. Olie på træ. 35×26.

Hertug Friedrichs mor var Frederik IIs datter Augusta, og søster til Christian IV.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

175.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK